Avenul Nr.2 din Dealul Pobraz

Avenul nr. 2 din Dealul Pobraz (Pobraz 2) este situat pe versantul de nord-est a dealului cu acelasi nume, înspre Pietrele Negrului ce se înalta pe stînga Vaii Izvorului, satul Remeti.

Avenul Nr.2 din Dealul PobrazDescoperit si cartat, în 1980, de catre membrii C.S.A. Cluj-Napoca, Avenul Pobraz 2 începe cu o galerie puternic descendenta care debuseaza într-un put de 27 m adîncime, la baza caruia se gaseste un lac de 3 m adîncime cu nivel variabil.

Sursa:

  • Szilágyi, Á. 1983, Speotelex nr. 2, CJS Cluj, p.19-22.
  • Rusu, T. (1988). Carstul din Munţii Pădurea Craiului. Ed. Dacia, Cluj, 254 p.
Munții Pădurea Craiului
Localizare: Bihor, Remeţi
Dezvoltare42 m
Denivelare30 m (-30 ; 0)
RocăCarbonatice
Contact
C.S.A Cluj

Bibliografie/Resurse atașate - accesibile utilizatorilor cu medalionul "Resurse"

[Carte/Revista/Monografie/Catalog] Federația Română de Speologie. (1996). Speomond Nr. 1 Hartă. p. 18

Acest site folosește cookies și tehnologii similare pentru funcționalitățile de bază, afișarea de conținut și reclame personalizate și altele. . Informații suplimentare poți găsi în Politica de cookies și Termenii de confidențialitate.